Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | Moko - Maoryski tatuaż w Warszawie
Moko - Maoryski tatuaż w Warszawie
fot. * Redakcja
Moko - *tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Od 10 do 30 listopada 2011 w Warszawie będziemy mieli możliwość odwiedzić wystawę "MOKO MAORYSKI TATUAŻ Twórczość Francisa Pottera".
Razem z Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Ambasadą Nowej Zelandii w Warszawie zapraszamy na wystawę "MOKO MAORYSKI TATUAŻ Twórczość Francisa Pottera", która będzie miała miejsce od 10-30 listopada 2011 roku w warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku.
Moko - *tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Spiralne linie pokrywające twarze mieszkańców Nowej Zelandii wzbudzały grozę, ale i fascynację wśród pierwszych podróżników europejskich docierających do *Aotearoa* - krainy długiej białej chmury. To właśnie wytatuowana twarz była najważniejsza dla Maorysów. Misterne motywy były źródłem identyfikacji plemiennej, indywidualnej historii, prestiżu, głowa zaś stanowiła sacrum, skupiała *mana * - siłę duchową.
Współcześnie tatuaż wyszedł poza ramy cielesności, stał się źródłem inspiracji dla artystów pracujących w różnych mediach. Francis Potter, nowozelandzki artysta, którego prace można zobaczyć na naszej wystawie, zainteresowany jest przede wszystkim *"rolą, jaką Moko odgrywa w naszym * [nowozelandzkim]* społeczeństwie jako kulturowy znacznik oraz tym, kto ma prawo własności do tego artefaktu naszej kultury. Wierzę, że nasze społeczeństwo słynie ze zrozumienia, tolerancji, dzielenia się wartościami, które się nakładają i przenikają wzajemnie. Mając na uwadze taki ideał, nowoczesne społeczeństwo Nowej Zelandii może być miejscem, gdzie wszyscy, łącznie z Pakeha *[termin maoryski oznaczający mieszkańców o europejskich korzeniach, ludność napływową],* mają prawo nosić Moko jako kulturowy i osobisty wyznacznik*".
Francis Potter (Nowozelandczyk - Pakeha) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych Elam uzyskując w 1999 dyplom z portretu. Na wystawie w Galerii Azjatyckiej prezentuje prace operujące zarówno tradycyjnymi jak i nowoczesnymi technikami, począwszy od dzieł wykonanych na płótnie akrylem, olejem, tuszem, a skończywszy na wydruku cyfrowym. Wystawa Francisa odnosi się do nowozelandzkich motywów związanych z tatuażem, ale również do nowozelandzkich ikon popkultury.
*Kontakt*: [email protected]
Wystawa objęta Honorowym Patronatem Ambasady Nowej Zelandii w Polsce*
Organizator: Tomasz Madej, MAiP
*GALERIA AZJATYCKA MUZEUM AZJI I PACYFIKU*
ul. Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa
pon., pt., sob., niedz.12-18
wt., sr., czw., 10 -18
tel. (22) 635 28 11
Cena biletów na wystawę:
normalne - 5 zł,
ulgowe - 3 zł
w czwartki - wstęp wolny
*strona muzeum:* muzeumazji.pl
*fanpage muzeum:* facebook.com/muzeumazji
*muzealny blog:* muzeumazji.blogspot.com
Komentarze
Dodaj komentarzDodaj komentarz
Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.