Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Kultura | O tym, jak Te Kanawa spotkał patupaiarehe

O tym, jak Te Kanawa spotkał patupaiarehe

Nowa Zelandia zdjęcie: O tym, jak Te Kanawa spotkał patupaiarehe

fot. * garbinada

Jest taka maoryska legenda o "obcych", ani ludziach, ani duchach. Uważa się, że spotkanie z nimi twarzą w twarz nie jest możliwe, że można jedynie usłyszeć w buszu głosy... Zdarzyło się jednak Te Kanawie...

"Tekst zajął II miejsce w II etapie I Konkursu Redakcyjnego w kategorii "Najwięcej Lubiących to!" zdobywając 5 głosów użytkowników. Gratuluję - Administrator NNZ"

Pewnego dnia Te Kanawa wraz z kilkoma ludźmi i psami wybrali się polować na kiwi. Noc zastała ich w buszu toteż schronili się w ogromnym pniu drzewa pukatea, a u swoich stóp rozpalili ognisko. Kiedy tylko złożyli głowy do snu, zbudziły ich dobiegające z głębi lasu głosy.Gwar zbliżał się z każdą chwilą. Te Kanawa wiedział, że mogą to być tylko patupaiarehe. Trzęsący się ze strachu myśliwi kierowali karakia (modlitwa) do swoich bogów prosząc o ratunek. Tylko psy spały spokojnie. Patupaiarehe bali się ognia, a ten powoli wygasał… Te Kanawa wymyślił więc plan pozbycia się groźnych istot. Zdjął swoje tiki oraz jadeitowe wisiorki z uszu i podał wrogom na wyciągniętej dłoni. Istoty tłoczyły się wokół zauroczone. Wreszcie myśliwy zawiesił ozdoby na wbitym w ziemię kiju, mając nadzieję, że wezmą jego taonga (skarb) i odejdą. Stało się coś niezwykłego… Największy z patupaiarahe zabrał cienie ozdób i nagle cała gromada zniknęła. Taonga zostały…

Tak Te Kanawa uszczęśliwił wrogie sobie serca, a o wschodzie słońca założył swe wisiorki, zszedł z góry i nigdy już w to miejsce nie powrócił.

Tak właśnie jadeitowe amulety uratowały myśliwym życie. He tiki nie jest jednak zwykłym wisiorkiem, lecz niosącą szczęście figurką pierwszego człowieka. Jej przekrzywiona głowa symbolizuje myślenie, ręka – siłę, usta – porozumiewanie, a serce – miłość.

Początkowo pounamu (jadeit) było materiałem na narzędzia, z czasem i narzędzie – Te Naihi (nóż) stało się ozdobą. Maoryska łyżka niegdyś z drewna lub kości – Wahaika, dzierżona w walce by przestraszyć i odebrać taką samą przeciwnikowi, dziś symbolizuje podejmowanie wyzwań i przezwyciężanie trudności. Manaia – duchowy strażnik z głową ptaka, ciałem człowieka i rybim ogonem oznacza równowagę między powietrzem, ziemią i wodą.

Niegdyś otrzymanie jadeitowego prezentu było zaszczytem, a i dziś nie wypada kupić go sobie samemu. W ich moc można wierzyć lub nie… Ja podarowałam przyjaciółce symbolizujące początek i harmonię Koru i wkrótce zostanie mamą…

Kim są patupaiarehe?

Te ponadnaturalne istoty żyły w górach, w buszu. Historia, która przydarzyła się Te Kanawie miała miejsce w Waikato, na górze Puke – more. Lubiły życie w odludnych, ciemnych miejscach, nie cierpiały intruzów. Tak, jak ludzie polowały, kochały się, lubiły muzykę, szczególnie flet. Wzbudzały w ludziach strach, znane były bowiem z nęcenia kobiet hipnotycznymi dźwiękami i porwań. Przystojni, często wyżsi od ludzi, z jasną skórą i rudawymi włosami uważani są za przodków dzisiejszych urukehu Maori i albinosów. Inne nazwy patupaiarehe to turehu i pakepakeha…

Kto wie, może właśnie oni zamieszkiwali Nową Zelandię przed Maorysami z wysp Pacyfiku?…

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
maori pounamu patupaiarehe Waikato

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Redakcja 2010-08-11 o 14:13

    Legenda mogła być prawdą porównując to z informacjami o ludzie budującym piramidy w Nowej Zelandii.

    http://www.naszanowazelandia.pl/wskazowki/6/nowa_zelandia_i_piramidy/

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.