Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zeladia Środowisko | W Nowej Zelandii żyły kiedyś olbrzymie ptaki moa o wzroście do trzech i pół metra

W Nowej Zelandii żyły kiedyś olbrzymie ptaki moa o wzroście do trzech i pół metra

Nowa Zelandia zdjęcie: W Nowej Zelandii żyły kiedyś olbrzymie ptaki moa o wzroście do trzech i pół metra

fot. * Redakcja

W zamierzchłych czasach w Nowej Zelandii żyły wielkie ptaki Moa, które ze względu na brak drapieżników mogły swobodnie prowadzić naziemny tryb życia i rosnąć do gigantycznych jak na ptaki rozmiarów.

Nowa Zelandia jako wyspa położna w odosobnieniu na której nie występowały drapieżniki była idealnym miejscem do rozwoju ptaków nielotów. Jednym z nich były ptaki moa (Dinornithiformes) kuzyni dzisiejszych bezgrzebieniowców jak emu czy kazuary. 

Charakterystyczną ceną moa był ich niespotykany nigdzie indziej na Świecie wzrost. Dochodziły do 3,5m wysokości. W tej rodzinie to samica była większa od samca, ważyła do 250kg. Samce przeważnie nie przekraczały 85kg masy ciała. Ptaki moa mogły dorastać do takich rozmiarów ze względu na brak zagorzenia przez drapieżniki i możliwość beztroskiego zagospodarowywania kolejnych terenów na które trafiały a żyły zarówno na terenach nizinnych jak i na znacznych wysokościach. 

Ptaki moa zostały drastycznie przetrzebione do około 1400 r. n. e. przez Maorysów. Różne źródła różnie podają informację o tym czy do tego czasu została wybita cała populacja ptaków moa czy prawie cała. Fakty są jednak takie, że dziś nikt nie zobaczy biegających na wolności stad ptaków moa. Niektórzy kryptozoologowie uważają, że kilka żywych okazów zamieszkuje południowy Westland, ciężko dostępne tereny tej krainy Nowej Zelandii jednak nikt nigdy tego nie udowodnił.

Podziel się ze znajomymi

Słowa kluczowe dot. tej treści:
ptak moa, ptak nielot, ptaki nieloty, moa nowa zelandia, ptaki nowej zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.