Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Pozostałe | Aparat fotograficzny dla podróżnika - cechy istotne
Aparat fotograficzny dla podróżnika - cechy istotne
Cechy dobrego aparatu fotograficznego dla podróżnika. Co brać pod uwagę przy zakupie.
W dzisiejszych czasach większość z nas wybierając się w podróż zabiera ze sobą aparat fotograficzny aby zachować wspomnienia w statycznych obrazach. Dobór odpowiedniego aparatu fotograficznego jest niezmiernie ważny dla komfortu podróży i osiągnięcia zadowalających rezultatów.
Opisane tu informacje to moje subiektywne doznania i doświadczenia ze sprzętem jakie miałem podczas podróży łatwiejszych, typowo wakacyjnych, i trudniejszych np. treking w trudnych i nieznanym terenie przez kilka dni z dużą ilością bagażu. Każdy z nas musi sam sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co chcę osiągnąć i za jaka cenę.
W czasach cyfrowej fotografii wiele osób uważa się za fotografów robiących świetne zdjęcia. Ja nim nie jestem, jestem zaawansowanym amatorem, pasjonatem fotografii. Jednak dzięki zdobytemu doświadczeniu i wiedzy zdobytej głównie z literatury oraz internetu wiem co chcę osiągnąć, jakie środki mogę w to zaangażować, ile czasu podczas podróży mogę poświęcić na przyłożenie się do fotografowania a ile z tego będzie robieniem zdjęć po drodze, na szybko co nie koniecznie oznacza że nic z tego nie będzie. Czasami takie zdjęcia są znacznie lepsze od tych nad którymi długo się pracowało. Wszystko zależy od środowiska w jakim się człowiek znajdzie.
Jakie cechy wg mnie ma dobra lustrzanka cyfrowa dla podróżnika:
- dobrze trzymać się w ręce
- trwała i szczelna obudowa
- samoczyszcząca matryca
- szybkość robienia zdjęć
- szybki zapis na karcie, duży bufor
- relatywnie niskie szumy na wysokim ISO
Cechy dobrego obiektywu dla podróżnika
- trwała i szczelna obudowa
-waga
- relatywnie dobre światło i relatywny brak wad jak winietowanie, dystorsja, aberracja chromatyczna
- wymiary
- łatwość czyszczenia szkieł
- kompatybilność pokrywek bagnetu
Dlaczego relatywnie? Ponieważ jakość obiektywu determinuje jego cenę a cena jakość. Nie ma nic za darmo i tu należy dokonać subiektywnego wybór pomiędzy cena a jakością i każdy musi zrobić to w zakresie swojego budżetu. Występuje również coś co popularnie nazywa się „onanizmem sprzętowym” w który można łatwo popaść dokonując wyboru sprzętu. Pamiętaj, że to nie aparat robi zdjęcia tylko fotografujący. Dobre zdjęcie można zrobić nawet najprostszym sprzętem a kiepskiemu fotografowi nawet najlepszy sprzęt nie pomoże więc może lepiej zaoszczędzone pieniądze wydać na dobra książkę lub kurs fotograficzny?
Cechy dobrego aparatu kompaktowego
- szybkość zapisywania na karcie
- łatwe w obsłudze menu
- opcja zapisu w formacie RAW
- niskie szumy na wyższym ISO
- szybki zoom
- szybkość uruchamiania aparatu off/on
- manualne opcje ustawiania przysłony, czasu naświetlania, ISO
- możliwość nagrywania klipów video z dźwiękiem bez limitu czasu, jakość klipów video
- rozmiar aparatu
Jeśli ktoś oczekuje znalezienia informacji który konkretnie model i jakiej marki jest dobry w podróży to może się rozczarować bo każdy będzie zachwalał swoją zabawkę. Ja od kilku lat pracuję z Nikonem. Trudno jest powiedzieć czy jest lepszy czy gorszy od Canona. Jak dla mnie obydwie firmy są ok. Po latach użytkowania Nikona nie chce mi się uczyć obsługi innych puszek. Z D70s wiele przeżyłem ale i wiele się nasiedziałem przy czyszczeniu matrycy. D90 bawiłem się przez chwilę i nie powiem o nim złego słowa. D300 mam od 2 lat i na dzisiaj wiem że lepszy sprzęt od tego nie jest mi potrzebny. Jest solidny, poręczny, szczelny, szybki, dokładny, funkcjonalny, nie martwię się o matrycę.
W kwestii cech które wymieniłem powyżej dot. lustrzanek. Aparat musi dobrze trzymać się w ręce. Dokładnie tak! To aparat ma się trzymać. Nie może się wyślizgiwać z ręki. Zapewnia to odpowiedniej jakości guma i jej profil na obudowie przy uchwycie. D300 praktycznie sam wisi mi na palcach dzięki czemu nie męczy mi się ręka a z obiektywem np. 100-300 trochę waży. Trwała obudowa zapewnia komfort psychiczny podczas przypadkowego stuknięcia aparatem o ścianę czy skałę. Mam pewność że nie pęknie od byle przypadkowego uderzenia co nie oznacza że rzucam nim o cokolwiek popadnie. Szczelność zapewnia, że kurz, pył czy woda (np. podczas lekkiego deszczu) nie dostaje się do środka. Szczególnie niebezpieczny dla aparatu jest piasek. O samooczyszczeniu matrycy już pisałem. Szybkość robienia zdjęć jest bardzo ważna kiedy jedziemy np. na podglądanie zwierzaków lub bierzemy udział w jakimś wydarzeniu gdzie akacja jest szybka i szybko trzeba reagować. Funkcja zdjęć seryjnych jest wtedy dość istotna. Tu działa od razu kolejny ważny czynnik a mianowicie szybkość zapisu zdjęć na karcie i bufor czyli pamięć podręczna aparatu. W trudnych warunkach oświetleniowych nie zawsze można użyć lampy błyskowej i wtedy ratujemy się podkręceniem ISO, ważne żeby szumy były relatywnie jak najniższe bo w przeciwnym wypadku jakość zdjęć będzie bardzo niska. Nie wspomniałem jeszcze o długich czasach naświetlania a to często wykorzystywana opcja w nocy. Należy zwrócić uwagę czy matryca się nie nagrzewa dając na zdjęciach poświatę. W d70s przy czasach powyżej chyba minuty matryca tak się grzała że w górnym lewym roku zdjęcia miałem wypalone fioletowe ćwierć kole i im dłużej naświetlałem zdjęcie tym większa połać zdjęcia ta zjawa zajmowała. W d300 tego problemu nie ma.
Co do obiektywów to są one znacznie delikatniejsze od body aparatu. Najlepiej sprawdzają się obiektywy w metalowej obudowie. Dobrze jeśli ma taka konstrukcję że przy zmianie ogniskowych jego elementy pracują w wewnątrz a sama obudowa się nie porusza. To zapewnia szczelność obiektywowi, do środka nie dostanie się pył ani brud. Obiektywu w przeciwieństwie do matrycy nie da się tak łatwo wyczyścić. Moja Sigma 100-300 f4 mimo swoich wad jak wolny autofocus i waga ma solidną budowę i za to ją cenię w podróży. Ktoś może się zastanowić jak na wybór obiektywu może wpłynąć pokrywka bagnetu. Może. Nie o tyle jeśli chodzi o wybór obiektywu co późniejsze dokupienie pokrywek producenta którego pokrywki błyskawicznie nakręcają się wszystkie posiadane obiektywy. Pokrywki bagnetu Sigmy są specyficzne, trzeba trafić odpowiednim miejscem pokrywki na odpowiednie miejsce na bagnecie żeby pokrywka weszła. W Nikkorze nie ma z tym kłopotu, pokrywka po prostu wchodzi jak w masło i to zarówno na bagnet Nikkor jak i Sigma. Dlatego ja mam pokrywki na wszystkim od Nikkorów. W podróży kiedy jesteśmy objuczeni bagażami, jesteśmy na obcym terenie, robimy zdjęcia i musimy zmienić obiektyw i chcemy zabezpieczyć bagnet pokrywką, jej opór jest czymś co strasznie irytuje i bardzo często obiektyw ląduje w futerale, plecaku czy torbie bez pokrywki bo po prostu mięliśmy dość walki z nią i utraty cennych ujęć jakie mięliśmy złapać kiedy się z nią męczyliśmy.
Co jeszcze w podróż.
Statyw – stabilny ale nie za ciężki i z możliwością dociążenia.
Filtry – UV jest przeważnie w komplecie z obiektywem, polaryzacyjny na najwazniejsze obiktywy dobrego producenta i łatwy do oczyszczenia, filtry szare o różnej mocy, filtr szary połówkowy. Jeśli ktoś może to najlepsze efekt dają filtry w systemie Cokin.
Lampa błyskowa
Pokrowiec przeciwdeszczowy na aparat lub duży mocny worek na śmieci
Zapasowe baterie
Zapasowe karty pamięci
Pilot lub wężyk spustowy. Pilot jest bardziej uniwersalny ze względu na możliwość odsunięcia się od aparatu na większą odległość.
Masz pytania? A może masz inne koncepcje? Skomentuj ten tekst.
Dodaj komentarz
Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.
Dzięki za publikację! Przyda się na kolejną podróż :)