Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Bezpieczeństwo | Co można zabrać do Nowej Zelandii i nie mieć kłopotów na granicy.

Co można zabrać do Nowej Zelandii i nie mieć kłopotów na granicy.

Nowa Zelandia czeka, sezon turystyczny tuż tuż. Warto sprawdzić czy sprzęt jaki zabieracie do Nowej Zelandii oraz produkty różnorakiego pochodzenia zostaną zarekwirowane przez służby graniczne Nowej Zelandii czy raczej wszystko będzie dobrze. Głównie powinniście zainteresować się produktami kategorii sprzęt turystyczny i kempingowy.

Nowa Zelandia ma bardzo restrykcyjną ochronę biologiczną (BIO SECURITY) na lotniskach i w portach aby zabezpieczyć się przed przedostaniem się na wyspy szkodników i chorób zarówno zwierzęcych jak i roślinnych. Po przylocie otrzymacie Passenger Arrival Card która należy wypełnić przed wkroczeniem do Nowej Zelandii. Jest to dokument prawny i jeśli złamiecie prawo podając nieprawdziwe informacje będzie to skutkować karami a może nawet więzieniem. Ostrzeżenie: Osoby które po przylocie do Nowej Zelandii zadeklarują niezgodnie z prawdą informacje o najważniejszych ryzykownych dobrach jakich nie można wwieźć do Nowej Zelandii mogą otrzymać mandat w wysokości $200, być ukaranymi do $100.000 albo/i 5 latami więzienia.

Dlatego władze Nowej Zelandii proszą aby wszystko czego nie jesteście pewni zadeklarować w karcie.

Jeśli nie wiecie co można zadeklarować a co nie można skorzystać z infolinii +64 9 909 86 14.
Numer ten jest do dyspozycji 7 dni w tygodniu.
Można również wysłać email [email protected]

Co się stanie z zarekwirowanymi dobrami?

Co ważne są dwie drogi pozbycia się zakazanych dóbr. Albo zostaną one odesłane pod wskazany adres czyli np. do Was do domu lub zostaną zniszczone. Decyzję podejmie inspektor, który będzie Was kontrolował. Oczywiście to też są tylko ludzie i można liczyć na ich pomoc , a że nowozelandzkie władze są bardzo pozytywnie nastawione do turystów którzy nie stwarzają problemów i potrafią się w jasny i kulturalny sposób komunikować macie wielkie szanse, że towary które chcecie wwieźć a są zakazane, polecą z powrotem do domu i nie zostaną zniszczone. Na lotniskach i w portach umieszczone są tzw. Amnesty Bins czyli pojemniki do których można wyrzucić wszystko co nie powinno się znaleźć w waszym bagażu. Przez pozbycie się niepożądanych przedmiotów unikniecie przykrej sytuacji rozpakowywani waszych bagaży obwąchanych wcześniej przez wytrenowane psy i zeskanowanych przez zaprogramowane do wykrywania takowych substancji skanery.

Szczegółową listę dóbr z kategorii jedzenie, rośliny i produkty roślino pochodne, żywe zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego, słono i słodkowodne produkty i produkty powiązane z wodą, nie biologiczne produkty oraz produkty zróżnicowane, sprzęt sportowy i sprzęt kampingowy, zagrożone gatunki znajdziecie na stronie http://www.biosecurity.govt.nz/enter/declare

Źródło: http://www.biosecurity.govt.nz/enter/declare
Informacje o źródle dostarczył członek naszego forum: aldomorus. Dziękujemy


Słowa kluczowe dot. tej treści:
bio security new zealand przyjazd do nowej zelandii podróż procedury graniczne co zabrać do nowej zelandii

Komentarze

Dodaj komentarz
 1. Brak zdjęcia
  Anomin 2016-02-02 o 22:16

  Kochani , jak jest max kwota zwolniona od cła , w przypadku wysyłki z NZ do Polski uszkodzonego sprzętu elektronicznego (komputer) ? Jaką kwotę zadeklarować ? Drga sprawa co zrobić kiedy Urząd Celny w Polsce naliczył duże cło do przesyłki która przyszła z NZ - odesłać / nie przyjąć ??? Ktoś przerabiał taki casy ??

 2. Brak zdjęcia
  Anomin 2014-11-17 o 21:06

  Witam wszystkich,chciałbym sie dowiedziec ile kosztuje bilet Warszawa -Nowa Zelandia -Warszawa w okresie luty 2015 r ?Kiedy Najtaniej kupie taki bilet?
  Dziękuję Michał

 3. Brak zdjęcia
  Anomin 2013-12-02 o 12:14

  Chodzi o to, aby sprzet nie był zabrudzony np. ziemią, która może stanowić zagrożenie.

 4. Brak zdjęcia
  wombacica 2011-02-21 o 21:32

  Witajcie, za 2 tygodnie lece do tego pieknego kraju. Mam pytanie czy z NZ mozna swobodnie wywozic jedzenie i wino, kupione poza sstrefa wolnocłową, zapakowane w bagazu nadanym?

  • Redakcja 2012-03-02 o 16:21

   Ostatnio znajomi lecieli i mieli wino kupione we Francji dla znajomych w NZ. Niestety nie dojechało na miejsce bo zostało zarekwirowane. Trochę mnie to zdziwiło bo wino ma przecież banderolę, może jak by mieli paragon to coś by się dało załatwić.

 5. Brak zdjęcia
  Anomin 2011-01-29 o 18:31

  czesc
  bardzo ciekawy artykul...ale czy moglibyscie mi powiedziec o co chodzi z tym sprzetem sportowym i kempingowym? czyli czego nie mozna wziac?
  pozdrawiam
  Bart

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.