Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Zabytki i atrakcje turystyczne | Nowa Zelandia i piramidy

Nowa Zelandia i piramidy

Nowa Zelandia zdjęcie: Nowa Zelandia i piramidy

fot. * Redakcja

Niewiele przewodników o tym wspomina a na pewno nie ma tego na żadnej liście "Top 100 - Must See". Mi nie udało się znaleźć tej informacji w Żadnym przewodniku ani broszurze, przez co pewnie nie miałem okazji zobaczyć tych cudów na własne oczy. O czym mowa? O piramidach w Nowej Zelandii podobnych do peruwiańskich.

Jest takie miejsce w Nowej Zelandii, które nazywa się Lasem Kaimanawa (Kaimanawa Forest - Nowa Zelandia - nieopodal jeziora Taupo). Można tam znaleźć 2 piramidy bardzo zbliżone do tych w Peru. Skąd się wzięły peruwiańskie piramidy w Nowej Zelandii. Nie z Peru oczywiście.

Zbudowała je cywilizacja Uruan pochodzących z Australii, którzy okres swojej Świetności przeżywali przed końcem ostatniej epoki lodowcowej. Ciekawostką jest, iż pod koniec ostatniej epoki lodowcowej wody oceanów bardzo się podniosły, co skutkowało częściowym zalaniem terytoriów ówczesnej Nowej Zelandii, tak powstała cieśnina Cooka - w tamtym okresie pewnie inaczej się nazywała, bo Cook przybył kilka lat po epoce lodowcowej. W tym okresie również Steward Island odłączyła się od stałego lądu - nazwy wyspy z tamtego okresu raczej nikt już nie pamięta.

Wracając do Uruan to była to prężna cywilizacja, która jakieś 15.000 lat temu podróżowała od Australii, przez wyspy Oceanii, do których należy również Nowa Zelandia aż po wybrzeża Ameryki Centralnej i Południowej. Nowa Zelandia była licznie zamieszkiwana przez Uruan aż do czasu pierwszych przybyszów z Polinezji. Uruanie posiadali Własne pismo przenoszone na skalnych tabliczkach. Znali się też na bardzo dobrze na uprawianiu ziemi. Ślady po nich są do dnia dzisiejszego widoczne właśnie w postaci wnoszonych piramid, które dzisiaj wyglądają jak trzystu metrowe zielone kopce, kopiowane później przez Maorysów, którzy jak by nie było z Uruanami mieli styczność lub formowanych na kształt piramidy wzgórz zakończonej ostro a czasami z Płaskim "dachem". Płaska góra była przeznaczona dla obserwacji astronomicznych. Odnaleziono również kilka inskrypcji z tamtych czasów. Najciekawszą jest "człowiek-ptaka". Jak dzisiaj wiadomo jest ona rozpowszechniona od Mezopotamii po Nową Gwineę, Wyspy Wielkanocne i Ameryki.

Jak dotychczas jednak najstarsza inskrypcja "człowieka-ptaka" znaleziona została właśnie w Australii co oznacza, Że rozpowszechniana była właśnie przez Uruan wędrujących po całym Starożytnym Świecie.

Bardzo liczne okazy "piramidycznych wzgórz" można odnaleźć w okolicach Aukland, regionie Tauranga oraz na obrzeżach jeziora Rotora. Oznaczało to, iż tam były najliczniejsze skupienia Uruan a jak tłumaczą naukowcy oznaczało to przeludnienie i stąd niezbędna była kolonizacja następnych części starożytnego Świata.

Okolice jeziora Taupo, czyli centralna północna wyspa do główne centrum kulturalne Uru. Tamtejsze piramidy oraz kamienne pomniki budowane były z bloków skalnych wydobywanych z kamieniołomów i transportowane na ogromne jak na tamte czasy odległości. Większość z nich pokrywa dzisiaj piętnastometrowa lub większa warstwa wulkanicznych popiołów. Jednak jak widać na zdjęciach można znaleźć te antyki, trzeba tylko dobrze pytać i wytrwale szukać.


Źródło:
1. Pyramid In the Forest - Rex Gilroy


Fotografie źródło:
1. Pyramid In the Forest - Rex Gilroy


Słowa kluczowe dot. tej treści:
Kaimanawa Forest Park nowa zelandia piramidy atrakcje turystyczne

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Brak zdjęcia
    Anomin 2019-01-16 o 14:11

    Pięknie napisane i bardzo ciekawie. Nowa Zelandia jest śliczna.

  2. Agnieszka 2010-08-13 o 10:15

    Maorysi na cieśninę Cooka mówią Raukawa albo Raukawa Moana. Raukawa to po protu "gorzkie liście"

  3. Marti 2010-08-06 o 01:04

    Kaimanawa Forest nie lezy na polwyspie Coromandel, ale w okolicach jeziora Taupo. Niestety DOC na swojej stronie ani slowem nie zajakneli sie o tychze piramidach... moze nie tak latwo sie do nich dostac?

    • Redakcja 2010-08-06 o 10:07

      Oczywiście masz racje, na mapie dobrze zaznaczyłem a w tekście nie wiem skąd ten Coromandel :) Poprawione. Na stronie gdzie znalazłem info nie wyglądają na łatwe do odnalezienia i pewnie nie leżą na głównym szlaku.

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.