Nowa Zelandia nowa zelandia emigracja granica wakacje podróż odprawa graniczna lotnisko granica Nowej Zelandii

 

Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Artykuły | Nowa Zelandia Turystyka | Nowa Zelandia może nas nie chcieć i cofnąć z granicy.

Nowa Zelandia może nas nie chcieć i cofnąć z granicy.

Dodane: 2010-03-11 | Aktualizacja: 2010-03-13


Nowa Zelandia jak każdy kraj na świecie ma określone procedury imigracyjne i mimo iż turyści są mile widziani to nie wszyscy przekraczają granicę Nowej Zelandii. O możliwych powodach cofnięcia z granicy dowiedzieliśmy się od Sekcji Konsularnej Ambasady Nowej Zelandii.

Podziel się ze znajomymi!

Kilka dni temu otrzymałem informację od jednego z użytkowników naszego forum iż został cofnięty z granicy nowozelandzkiej mimo, iż podróżował w celach turystycznych i wydawało mu się że spełnia wszelkie kryteria wstępu na nowozelandzką ziemię. Jak sam autor pisze zgubiła go zbyt duża doza pewności siebie i nonszalancja. Nie znał planu podróży, nie miał rezerwacji hotelu ani hostelu na pierwsze noce pobytu, rezerwację samochodu miał w laptopie a nie wydrukowaną a  później został złapany za tzw. „słówko”, że rezerwacja owszem jest ale nie jest zapłacona a tak zeznał podczas rozmowy z urzędnikiem. Można domniemać iż urzędnik uznał iż podróżny chce oszukać.

Docenić należy postawę taratax świadczącą o dojrzałości podróżniczej w której uznaje iż wina leżała po jego stronie i nie ma do urzędnika pretensji gdyż ten trzymał się procedur. W końcu to jego praca aby chronić kraj. Wielokrotnie widzieliśmy obrazki buntujących się na granicy rodaków do których nie docierało iż są pewne zasady a ich nieprzestrzeganie pociąga za sobą konkretne konsekwencje.

Trzeba zrozumieć iż Nowa Zelandia odwiedzana jest dzień w dzień przez miliony turystów. Nie każdy z nich przyjeżdża tam w celach jakie deklaruje. Dlatego służby muszą być bardzo czujne. Przy jakichkolwiek, nawet najmniejszych przesłankach iż dany podróżny budzi wątpliwości decyzja zapada na nie. Tak jest po pierwsze bezpieczniej a po drugie szybciej bo w kolejce czekają następni do przeegzaminowania. Jest to moja subiektywna ocena. Sam wielokrotnie byłem przeszukiwany na granicy. Ostatnio na Kubie spędziłem z żoną około godziny na przeglądzie bagażu ponieważ urzędnik uznał że mam za dużo sprzętu foto. Dla mnie 3 aparaty, kilka obiektywów i kamera video to standard podczas wyjazdu. Dla niego było to podejrzane. Grunt to zachowanie powagi sytuacji, kultura osobista, trzeźwości umysłu sympatyczny uśmiech i zrozumienie że człowiek który mnie tak męczy nie robi tego bo chcę tylko dlatego że takie ma zadanie i trzeba mu pomóc aby wykonał swoją pracę sprawnie i kompleksowo.

Podróżując po Świecie nigdy nie zwróciłem uwagi na wiele elementów jakie powiązane są z przekraczaniem granic. Prawdopodobnie dlatego, że zawsze miałem wymagane dokumenty w postaci drukowanej i pieniądze w gotówce plus karta kredytowa, nie przewoziłem przedmiotów uznawanych za niepożądane bo sam sprzęt turystyczny i fotograficzny wystarczająco obciążał moje barki. Dlatego cenne mogą być tutaj wskazówki taratax dotyczące podróży do Nowej Zelandii:

- Zawsze lepiej podróżować z kimś niż samemu i/lub mięć jakiś kontakt do osób w Nowej Zelandii ( może to być np. ktoś z CouchSerfing. ).
- Zawsze miej wydrukowane wszystkie potwierdzenia wylotowe, hoteli, samochodów, miej gotowy plan i listę miejsc, które chcesz odwiedzić.
- Na wszelki wypadek miej pod ręka dane kontaktowe pracodawcy.
- Oprócz paszportu miej inny dowód tożsamości - najlepiej dowód osobisty.

Postanowiłem też skontaktować się z Ambasada Nowej Zelandii w Warszawie w celu konsultacji wynikłej sytuacji aby mieć wyjaśnienie z pierwszej ręki. Czasami nie ma co gdybać, trzeba poprosić o pomoc osobę kompetentną.

Redakcja:
Na łamach forum NaszaNowaZelandia.pl otrzymałem od jednego z użytkowników informację o przykrej sytuacji jaka spotkała go przy kontroli granicznej na lotnisku w Auckland. Został cofnięty mimo, że wybierał się w celach turystycznych. Jak sam pisze prawdopodobnie z powodu udzielenia złej odpowiedzi lub udzielenia odpowiedzi w złym tonie. […] Czy mogliby Państwo przedstawić podstawowe zasady jakich należy przestrzegać lub którymi się kierować aby podobnej sytuacji uniknąć.

Sekcja konsularna Ambasady Nowej Zelandii


Panie Rafale

Istnieją trzy główne zasady przy przekraczaniu granicy Nowej Zelandii w ramach ruchu bezwizowego:

- Należy mieć ze sobą wykupiony bilet wyjazdowy z Nowej Zelandii

- Środki na utrzymanie w wysokości 1000 dolarów nowozelandzkich na osobę na każdy planowany miesiąc pobytu. Te środki można okazać w gotówce (w walucie łatwo wymienialnej w Nowej Zelandii takiej jak dolar amerykański, euro, funt brytyjski itp). Można też mieć czeki podróżne bądź zwykłe czeki bankowe (należy się upewnić, że będzie można je zrealizować). Trzecią opcją jest okazanie kart kredytowych jednak w tym przypadku musi być także możliwość wykazania że odpowiednie środki są dostępne na koncie. Najlepiej do tego nadaje się list bądź wyciąg z banku w języku angielskim (nie starszy niż miesiąc). Jeśli podróżujący ma dokument potwierdzający opłacenie kosztów pobytu wystarczy okazać równowartość 400NZD na osobę na miesiąc

- paszport ważny minimum trzy miesiące po planowanym powrocie.

Mimo spełnienia wyżej wymienionych zasad, służby imigracyjne Nowej Zelandii (jak i każdego innego kraju) mają prawo zawrócić na granicy osoby podróżujące, które uznają za niepożądane i to niezależnie od posiadania, czy nieposiadania wizy.

W nowozelandzkim prawie imigracyjnym istnieje jeszcze pojęcie podróżnika Bona Fide. Wytłumaczone jest to szczegółowo poniżej i aby nie wprowadzać żadnych przekłamań związanych z tłumaczeniem, pozostawię wersję angielską:

A bona fide applicant for temporary entry is a person who:

   1. genuinely intends a temporary stay in New Zealand for a lawful purpose; and
   2. in the opinion of a visa or immigration officer is not likely:
         1. to remain in New Zealand unlawfully, or
         2. to breach the conditions of any permit granted, or
         3. to be unable to leave or be removed from New Zealand (see E5.10)

Bona Fide Temporary Entry applicants

All people coming to New Zealand must  genuinely intend to stay for a ‘lawful purpose’ (see below) for a temporary period of time.
A bona fide visitor will leave New Zealand before their permit expires and keep to the conditions of any permit granted.

‘Lawful purpose’ for visitors

We consider you to be coming to New Zealand for a lawful purpose if you are a visitor coming for the purposes of:

    * holidaying
    * sightseeing
    * family and social visits
    * amateur sport
    * business consultation
    * medical treatment.

As a visitor you may not work or attend a course of study or training, other than a single short course of study or training that lasts no more than 3 calendar months.

Genuine visitor/tourist

We consider you to be a genuine tourist if you’re a visitor who:

    * is not working and has not worked in New Zealand
    * has not held a student permit
    * is not sponsored
    * has enough funds to provide for your maintenance and accommodation costsPodsumowaniem może być stwierdzenie iż zapomnieliśmy już chyba jak to jest przekraczać granice. Przed oczami mam obrazek który często oglądałem i którego sam również doświadczyłem. Polacy cofani z granicy w Świecku bo budzili podejrzenia. Mimo iż te czasy już dawno minęły i teraz częściej przekraczam granice w Ameryce Południowej czy Azji niż na rodzimym kontynencie to szacunek i respekt do straży granicznej mi pozostał. W końcu od tych ludzi zależy w pierwszej kolejności czy moja podróż potoczy się tak jak zaplanowałem. Poza tym nie można mylić ruchu bezwizowego z ruchem bezgranicznym.Podziel się ze znajomymi!

Komentarze Sortowane od najnowszego do najstarszego

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby:
otrzymać powiadomienie o odpowiedzi na komentarz Twój i innych. Nie wypadniesz z konwersacji.
komentarz pojawił się natychmiast na stronie
komentarz nie musiał oczekiwać na moderację
nie musieć przepisywać kodu z obrazka

Komentarze niezgodne z regulaminem oraz uznane za reklamowe usuwamy bez powiadomienia.

na górę

Podobne artykuły

Chciałbym zwiedzić nową zelandię

Powietrze z Nowej Zelandii w sprayu

Roys Pick Track - Wanaka z góry piękniejsza

Routeburn Track - niezapomniane 33 kilometry

Zatoka Tasmana najsłoneczniejsza w Nowej Zelandii w 2016

Młodzi Polacy w poszukiwaniu Dzieci z Pahiatua z Nowej Zelandii.

Wycieczka Nowa Zelandia i Fiji. Dogodne połączenie lotnicze.

Nowa Zelandia na pokazie slajdów w Kinie Luna

Przelot do Auckland z Warszawy przez Tokio z jedną przesiadką z LOT i Air New Zealand.

Bezpośredni przelot do Auckland w Nowej Zelandii z Dubaju już od 1 marca 2016.

Śladami Lord of the Rings po Nowej Zelandii

Nowa Zelandia - Rotorua dodatkowe atrakcje.

Jedź na studia doktoranckie do Nowej Zelandii.

Zapomoga dla bezrobotnych za przeprowadzkę do Christchurch.

Porcelanowe KIWI prosto z Polski

Nowa Zelandia na pokazie slajdów w Kinie Wisła

Trekking w Nowej Zelandii

Konkurs Nowa Zelandia Piękno Stworzenia 2014

Do Nowej Zelandii płynie prom z Polski.

Konkurs z nagrodami - Nowa Zelandia tam gdzie zaczyna się dzień

Nowa Zelandia na Terra - Festiwalu Slajdów Podróżniczych 2013

Wystawa grafik z Australii i Nowej Zelandii w Krakowie.

Wesprzyj wyprawę Busem przez Świat do Australii i Nowej Zelandii pod patronatem Nasza Nowa Zelandia

Nowa Zelandia autokarem i pociagami No worries!

Czy lecąc do Nowej Zelandii przez Dubaj z Emirates potrzebna jest wiza?

Po spotkaniu z kuchnią Nowej Zelandii.

Książka - Kuchnia Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii żyły kiedyś olbrzymie ptaki moa o wzroście do trzech i pół metra

Nowa Zelandia nr 1 na Świecie pod względem poszanowania wolności osobistej i gospodarczej.

Konkurs Piękno Stworzenia Nowa Zelandia 2013

Bilety Nowa Zelandia z Warszawy od 4100 zł

Nurkowanie w Nowej Zelandii

Odkryj złoto w Waihi w Nowej Zelandii

Ciekawi Świata Festiwal Kultur i Podróży Białystok 2012

Praca w Nowej Zelandii w sektorze wydobywczym i przy odbudowie Christchurch.

Nowa Zelandia ma aż dwa z 10 najpiękniejszych na Świecie widoków z wanny wg tripadvisor.

Nowa Zelandia i Justyna Kowalczyk czyli trening na Antypodach.

Nowa Zelandia inauguruje przedolimpijski sezon snowboardowy 2012/2013

Kiwi. Zupełnie Nowa Zelandia - pierwszy polski multibook podróżniczy

Fiordy Nowej Zelandii w rozterce.

Nowa Zelandia kultura. Maoryskie głowy jadą do domu.

Nowa Zelandia Rotorua. Najnowsza atrakcja w Rainbow Springs. The Big Splash.

Jedyny zamek w Nowej Zelandii. Larnach Castle.

Nowa Zelandia. Strzyżenie owiec na olimpiadzie?

Bilety Nowa Zelandia za 3900 zł tylko do piątku?

Nowa Zelandia Great Barrier Island przyrodnicza atrakcja 90km od Auckland

Najlepsze, sekretne miejsce kampingowe w Nowej Zelandii nr 1 Lake Taravera Outlet.

Moko - Maoryski tatuaż w Warszawie

Auckland nr 10 wśród miast w których żyje się najlepiej.

Owca nośnikiem reklamowym w Nowej Zelandii.

Sobota w Coccinella septempunctata czyli niespodzianka w Biedronce.

Wulkaniczny pył paraliżuje Nową Zelandię.

Do 2015 roku przybędzie 200 tysięcy miejsc pracy w Nowej Zelandii.

Zarobki w Nowej Zelandii w 2010 roku

Wspierając turystykę w Canterbury można pomóc Christchurch

Gdzie można spotkać Nowozelandczyka?

Lecisz na Rugby World Cup z Quantas do Christchurch?

Najpierw rugby potem wybory

Praca Nowa Zelandia: Bezrobocie w IV kwartale 2010 wzrosło bardziej niż się spodziewano

W Wellington zarabia się najlepiej.

Plakietka dla sympatyka Nowej Zelandii

Prezentacja ze spotkania Nowa Zelandia - Jak praktycznie podróżować po końcu Świata

Nowa Zelandia Ceny - listopad 2010

Podróż lotnicza do Nowej Zelandii

Nowa Zelandia bilety sylwestrowe od 4450 zł

Jak uciec na koniec świata - poradnik emigracji do Nowej Zelandii

Jedziemy do Nowej Zelandii, trzeba się ubezpieczyć tylko u kogo i za ile?

Nowy przewodnik Nowa Zelandia Lonely Planet 2010

W Krainie Władcy Pierścieni

Nowa Zelandia będzie potrzebować specjalistów IT.

Nowa Zelandia przyciąga imigrantów inwestycyjnych stylem życia.

Co z gazem w Nowej Zelandii

Praca Nowa Zelandia: Nowa Zelandia potrzebuje więcej wartościowych imigrantów.

Canyon swing i bungy w Queenstown

ANZAC Day 2010 - Warszawa

Praca Nowa Zelandia - Wzrost zatrudnienia w telekomunikacji

Praca Nowa Zelandia - Podwyżki dla finansistów i księgowych

Wellywood - -teraz ten znak Cie powita w Wellington

Wiza Silver Fern do Nowej Zelandii już od 2010 roku.

Umowa Working Holiday Scheme ratyfikowana.

Praca Nowa Zelandia - Informacje

Praca Nowa Zelandia - kogo szuka Nowa Zelandia

Praca Nowa Zelandia - gdzie szukać pracy

Nowa Zelandia jest trzecim rajem dla emigrantów.

Praca Nowa Zelandia - Krok po kroku

Czy obywatel Polak może ubezpieczyć się na podróż w innym kraju Unii Europejskiej?

Nowa Zelandia i jej kuchnia czyli co Kiwi wkłada na ruszt.

Polska kadra narciarzy alpejskich w Nowej Zelandii bierze udział w Pucharze Kontynentalnym Super Gigant i Winter Games 2009.


Dodaj Link do NaszaNowaZelandia.pl Holidaycheck

* Serwis nie ponosi odpowiedzialności za publikowane przez użytkowników treści. Treści są własnościa Autorów. Zgłoś nadużycie Administratorowi.