Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Relacje | Spacer wokół jezior w okolicach Queenstown Nowa Zelandia

Spacer wokół jezior w okolicach Queenstown Nowa Zelandia

Nowa Zelandia zdjęcie: Spacer wokół jezior w okolicach Queenstown Nowa Zelandia

fot. * iguska

Tym razem zapraszam Was w podróż w głąb jezior i nie tylko...Czy Jeziora Nowej Zelandii staną się także i Waszym prawdziwym Światem?

Ostatnią moją relację zakończyłam na miasteczku Arrowtown. Jeśli chcecie wrócić z powrotem do Queenstown koniecznie wybierzcie drogę wzdłuż brzegów lustrzanego jeziora Hayes (znane wcześniej jako Hays Lake after D. Hay, D. Hay –Australijczyk szukający Kraju Owiec, poźniej nazwy wielokrotnie zmieniane”zatrzymały się „ na Hayes).
 
Lake Hayes jest najczęsciej fotografowanym jeziorem NZ. Nie na darmo. Wystarczy wybrać się wzdłuż tzw. Lake Hayes Loop (8km), a nieziemski widok czystej wody na długo pozostanie Wam w pamięci, w związku z tym aparat obowiązkowy! Można ujrzeć tam także ptactwo bardzo charakterystyczne dla południowej wyspy: natywnego dla Nowej Zelandii Scaupa (ogorzałka), kormorana, czy też coraz rzadziej spotykanego dwuczubego- Australasian Crested Grebe (Kāmana). Przy czym jeśli chodzi o ten ostatni gatunek, to według statystyk pozostało ich  na wyspie mniej niż 400. To smutne bo to właśnie jedne z nielicznych romantycznych ptaków, które wykonują taniec godowy, obok ich kuzynów flamingów. Jezioro ze względu na swoje położenie jest ciekawym miejscem na piknik, a w gorący letni dzień polecam po prostu wziąść nura. Miejsce to, jest idealne zarówno dla sportowców jak i spacerowiczów. A aktwyny wypoczynek można uwieńczyć lampką wina lub (dla” grubych portfeli”) wyśmienicie wyglądającym jedzeniem w Amisfield Wine Company, uważaną za jedną z najlepszych nowozelandzkich winiarni.  

Ok 70 km na północny zachód od Queenstown, usytuowane jest jedno z najcudowniejszych dla mnie jezior -Wanaka, które mówi się, że jest bramą do Parku Narodowego Mt Aspiring, Treble Skone Ski Field i Cardrona Alpine Resort. 

Lake Wanaka Nowa Zelandia fot. Rafał Żurmanowicz


Jako jedno z nielicznych jezior w South Island ma niezmodyfikowaną linie brzegową i jest chronione przez specjalne ustawodawstwo :Wanaka Preservation Act of 1973. W ten sposób powstała grupa "Guardians of Wanaka", której członkowie są powoływani przez Ministra Ochrony oraz doradztwo w zakresie środków ochrony jezior. Zdecydowanie polecam to miejsce, bo nie ma bardziej przyjemnego miejsca na chwilę refleksji, na to aby docenić możliwość bycia w miejscu, gdzie typowa dla wielkich miast komercjalizacja nie rzuca się w oczy, a zamiast wielkich tlumów można cieszyć oczy dziewiczym cudem. Dla mnie osobiście to ważne miejsce, może dlatego mam tak ogromny sentymement. Ale głęboko wierzę, że i Wy poczujecie atmosferę tego miejsca. A te popularne i smaczne Fish and Chips, widok słońca w tafli tak przejrzystej wody to czysty Raj ! Ok 2 km na południe od Wanaka znajduję się Puzzling World. Atrakcja godna polecenia nie przeze mnie (brak czasu i pieniędzy) ale przez moich znajomych ( wstęp NZ$14). Wiecej ciekawych informacji odnośnie tego „Szalonego Świata” znajdziecie na ich stronie internetowej. 


Bedąc w tej Krainie Jezior nie można ominąć Lake Hawea (A). Maoryska nazwa „Hāwea”  była/jest uważana za plemię, choć dokładne znaczenie nie jest do końca pewne.W przybliżeniu jezioro ma długość 35 km (oś PN-PŁ). W 1958 roku jezioro było sztucznie podniesione, w celu zwiększenia produkcji energii wodnej. Zasilane jest przez rzekę Hunter (B). Na południowym krańcu woda odpływa do Hawea River . W pobliżu jak widać, leżące równolegle Jezioro Wanaka. Jezioro Hawea jest popularnym kurortem i jest dobrze wykorzystywane w lecie do połowów, żeglarstwa i pływania. Pobliskie góry i szybko płynące rzeki  pozwalają na atrakcyjne przygody przez cały rok. Jeśli chodzi o akomodacje polecam Wam: Lake Hawea Holiday Park. To nie do opisania, kiedy budzisz się, widzisz góry i klarowne jezioro, po prostu musiecie to przeżyć! Namiot, camping,wędkowanie, żeglarstwo,  kolarstwo górskie,  windsurfing, kitesurfing to wszystko czeka na wyciągnięcie ręki dla tych co pragą ciszy jak i tych poszukujących ostrych wrażeń. 

 

O okolicach Queenstown, Otago można pisać wiele, miejsc których nie zdążyłam zwiedzić, zobaczyć w tym obszarze jest niestety też wiele. Ale jak każdego z Nas , lub i nie (tych szczęściarzy) limituje czas i pieniądze. Czasem trzeba z czegoś zrezygnować by zobaczyć coś innego, lepszego lub i nie, ale innego. W związku z tym zakończę dziś moją przygodę z Queenslandem i Wanakalandem. Jakże cudownym! By móc już wkrótce zdać Wam relację z Southlandu.  Henry David Thoreau powiedział : „Jezioro to najbardziej wyrazista i najpiekniejsza cecha krajobrazu. To oko ziemi, na które obserwator patrząc mierzy głębokość swojej natury...” Ja ją zmierzyłam ...a Wy?

 


Słowa kluczowe dot. tej treści:
jeziora nowej zelandii, wanaka, queenstown, lake hawea, pullzling world, lake hayes, lake wanaka

Komentarze

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.