Jesteś tutaj: Strona główna | Nowa Zelandia Relacje | Te Waihou Walkway

Te Waihou Walkway

Nowa Zelandia zdjęcie: Te Waihou Walkway

Te Waihou Valley fot. * Marti

Dolina Te Waihou i przepływający przez nią błękitny strumień z krystalicznie czystą wodą to duma okolic Putaruru w południowym Waikato (Wyspa Północna). Szlak spacerowy ma około 5 km długości (podawany czas przejścia to 1.5 godziny w jedną stronę) i jest rajem dla fotografów.

Nawet nie wiedzieliśmy, że mamy w okolicy tak urokliwe miejsce. Zorientowaliśmy się przypadkiem, oglądając czyjeś zdjęcia i pytając z zachwytem o to, gdzie były robione.

Te Waihou Valley leży na północ od Putaruru w południowej części Waikato, na Wyspie Północnej. Na obu końcach wiodącego nią szlaku spacerowego znajdują się darmowe parkingi. Jeden umiejscowiony jest na Leslie Road, drugi wzdłuż prowadzącej do Putaruru Whites Road (patrz – mapka powyżej). Osobiście polecam wybór tej pierwszej opcji, jako że bliżej stamtąd do głównej atrakcji – Błękitnego Źródła (Blue Spring), z którego czerpana jest krystalicznie czysta źródlana woda (przekazywana także bez dodatkowego filtrowania do okolicznych miejscowości).

Szlak jest dość łatwy w jego wschodniej części. Nie mogę jednak skomentować reszty trasy, albowiem zatrzymaliśmy się na dłużej przy rzeczce na... snorklowanie. Od razu ostrzegam – bez pianek mogą tego próbować jedynie prawdziwe „morsy", gdyż temperatura strumienia ma przez cały rok zaledwie około 11 stopni. Zabawa jest jednak przednia, a widoki zapierają dech w piersiach. Woda w rzece jest idealnie przejrzysta i ma z tego względu charakterystyczny mocno błękitny odcień. W toni pływają spore ryby, a pod kamieniami mieszkają raki. Trzeba jednak uważać na nurt, który miejscami jest dość silny i bez płetw ciężko się przemieszać w górę rzeki. Krajobraz porośniętych zieloną trawą wzgórz jest co najmniej tak uroczy, jeśli nie lepszy, niż w Hobbitonie (i w dodatku za darmo) a brzegi strumienia otoczone są drzewiastymi paprociami.

Od strony parkingu na Leslie Road, jak już wspomniałam, blisko jest do magicznego Blue Spring, ukrytego wśród paproci na przeciwnym brzegu. Z rozbawieniem ale i współczuciem obserwowaliśmy jednego z tubylców rozbierającego się „do rosołu" i przepływającego na drugą stronę by nabrać sobie ze źródła wody do plastikowej butelki. Brrr... co za hart ducha!

 

(Szczegółowa mapka trasy dostępna jest na str. 42 w przewodniku DOC „Rotorua Recreation Guide" - http://www.doc.govt.nz/publications/parks-and-recreation/places-to-visit/bay-of-plenty/rotorua-recreation-guide/).


Słowa kluczowe dot. tej treści:
waikato, snorkeling, te waihou

Komentarze

Dodaj komentarz
  1. Marti 2011-04-16 o 10:50

    A tutaj zdjęcie podwodno-nadwodne :)
    http://www.naszanowazelandia.pl/zdjecie_nowa_zelandia/68/126/10299/

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.