Linda Glacier, Aoraki, Mt Cook, wspinaczka

 

Jesteś tutaj: Strona główna | Przewodnik / Wskazówki dot. Nowej Zelandii | Klimat | Lodowiec Linda w sezonie 2010/2011

Lodowiec Linda w sezonie 2010/2011

Dotyczy wyjazdu z 2011 roku

Dodane: 2011-03-09 | Aktualizacja: 2011-03-09


Sezon wspinaczkowy na Aoraki, przez ostatnie 15 lat, trwał od późnego października do końca stycznia. Aż do chwili obecnej. Przewodnicy wysokogórscy oficjalnie zamknęli sezon na Mt Cook (oraz drogę Lodowcem Linda) w połowie grudnia. Dlaczego tak się stało?

Podziel się ze znajomymi!

Lato 2010/2011 okazało się pierwszym od 25 lat, kiedy nie pojawiły się opady śniegu, mogące uzupełnić topniejące lodowce. Wspinacze działający w niższych, nie pokrytych lodowcami rejonach Parku Narodowego Mt Cook, cieszyli się piękną, słoneczną pogodą.

Ze względu na działanie La Nina, temperatury w rejonie zachodniego wybrzeża Nowej Zelandii były wyższe, niż w latach ubiegłych. Obserwowano także zmniejszenie ilości opadów na tym obszarze. Czynniki te przełożyły się na znaczne pogorszenie warunków na niektórych trasach Alp Południowych. Lodowiec Linda, którym planowaliśmy podążać na szczyt, jest obecnie bardzo uszczelniony, przez co szczególnie niebezpieczny. Linda jest przykładem lodowca, który intensywnie pracuje. Dodatkowo, w pewnym momencie, tworzy zakręt pod kątem 90°. Sprawia to, że jęzor lodowca jest rozrywany, tworząc wielkie szczeliny, których w tym sezonie przybyło i stały się większe.

Wyślij na inne serwisy Pusc na facebook Puśc na Twitter Puśc na Blip'a Wykop to! Wyślij znajomym Skomentuj to

Komentarze Sortowane od najnowszego do najstarszego

Dodaj komentarz

Masz konto na NaszaNowaZelandia.pl? Zaloguj się zanim dodasz komentarz, nie będziesz przez to Aninimem.
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się. Trwa to 10 sek.

Komentarze niezgodne z regulaminem oraz uznane za reklamowe usuwamy bez powiadomienia.

na górę

* Serwis nie ponosi odpowiedzialności za publikowane przez użytkowników treści. Treści są własnościa Autorów. Zgłoś nadużycie Administratorowi.